poniedziałek, 5 stycznia 2015

Jestem z Afryki- kocham ciepło!

             Zanim kupisz jeża, pamiętaj drogi czytelniku, że jest to zwierze egzotyczne. Co za tym idzie? Jeż to zwierze ciepłolubne i w przeciwieństwie do swoich Europejskich kuzynów nie hibernuje. Jeśli u jeża pigmejskiego dojdzie do hibernacji, może się już z niej nie wybudzić.
            Jak uniknąć tragedii? Zaopatrz się w żarówkę grzewczą, klosik do żarówki i regulator temperatury!
Cały zestaw kosztował ok 75zł - osłonka na żarówkę jest zamontowana w terrarium, więc nie mogłam jej sfotografować, pozostałe rzeczy mam zakupione podwójnie - ponieważ przyszły razem z nowym lokum Agrafki.

Warto pamiętać, że jeż to zwierzę nocne, dlatego warto kupić żarówkę moonlight - czyli taką która imituje światło odbijane przez księżyc. W ten sposób nie uszkodzimy wrażliwych oczu naszego pupila i nie zaburzymy jego rytmu życia.

Regulator temperatury jest bardzo przydatny, gdy nie macie miejsca na termometr. Dodatkowo unikniecie przegrzania lub wystudzenia jeżowego lokum. Żarówkę podłączacie do regulatora, sam regulator do prądu, a biały przewód (wychwytujący temperaturę otoczenia) umieście w miejscu najdalszym od żarówki. Kiedy miejsce, w którym trzymacie jeża będzie zbyt zimne regulator uruchomi żarówkę, gdy temperatura będzie idealna, żarówka zgaśnie. Wasz jeż będzie wam wdzięczny!

W jakiej temperaturze utrzymywać środowisko jeża?

    Chciałoby się powiedzieć w Afrykańskiej ! :) Jeże podobno najlepiej czują się, gdy temperatura otoczenia wynosi od +24 do +32 stopni Celcjusza. Osobiście utrzymuje terrarium w temperaturze +26 stopni Celcjusza, i zdaje mi się że jeżowi to odpowiada. 

Nie mam jeszcze grzałki. Jakie są objawy przedhibernacyjne?

     Pierwszym objawem hibernacji jeża będzie tzw. Wobbly hedgehog syndrome (ang.) czyli zespół chybotliwego jeża. Zwierze będzie osowiałe, nie będzie budziło się na wieczorne harce, jego chód będzie ociężały i bujający się. Jeśli dostrzeżesz takie objawy u swojego zwierzaka proponuję byś jak najszybciej go ogrzał/ogrzała! Wykorzystaj ciepło swojego ciała, dodatkowo możesz dogrzać jeżyka kocykiem lub poduszą elektryczną - jeśli jednak boisz się takiego rozwiązania użyj termoforu lub butelki z ciepłą wodą. Pamiętaj by na termofor/ butelkę położyć ręcznik lub kocyk - mamy ogrzać jeżyka, a nie poparzyć. 


Światło, żarówki jest fioletowe -kojarzy się trochę z lampkami na solarium, jednak ta nie niszy siatkówki ani człowiekowi, ani zwierzęciu.
Samą żarówkę kupicie w sklepach zoologicznych, które w swojej ofercie mają zwierzaki żyjące w terrariach (węże, jaszczurki, i inne gadziny) Zapłacicie za nią ok. 18 zł



       Mój pierwszy regulator temperatury, wciąż działa i ma się dobrze. Zapalona zielona lampka wskazuje, że regulator uruchomił żarówkę- w terrarium jest za zimno! Regulator dostaniecie w większości sklepów zoologicznych i w każdym akwarystycznym. Cena około 30 zł 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz